Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PMWD30UN,518
  • Manufacturer: NXP USA Inc.
  • Product NO: PMWD30UN,518
  • Package: 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4674
  • Bulk purchase price:
  • Description: Mosfet Array 30V 5A 2.3W Surface Mount 8-TSSOP
Parameters
Mfr NXP USA Inc.
Series TrenchMOS™
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 N-Channel (Dual)
FET Feature Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 33mOhm @ 3.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 700mV @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 28nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1478pF @ 10V
Power - Max 2.3W
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package 8-TSSOP
Base Product Number PMWD30
Mosfet Array 30V 5A 2.3W Surface Mount 8-TSSOP