Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PMX100UNEZ
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: PMX100UNEZ
  • Package: 0201 (0603 Metric)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 14
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 20 V 1.4A (Ta) 300mW (Ta), 4.7W (Tc) Surface Mount DFN0603-3 (SOT8013)
Parameters
Mfr Nexperia USA Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1.4A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.8V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 160mOhm @ 1A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 900mV @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 2.1 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 123 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 300mW (Ta), 4.7W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package DFN0603-3 (SOT8013)
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Base Product Number PMX100
N-Channel 20 V 1.4A (Ta) 300mW (Ta), 4.7W (Tc) Surface Mount DFN0603-3 (SOT8013)