FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PMZB950UPELYL
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: PMZB950UPELYL
  • Package: 3-XFDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 25
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 20 V 500mA (Ta) 360mW (Ta) Surface Mount DFN1006B-3
Parameters
Mfr NXP Semiconductors
Series -
Package Bulk
Product Status Active
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 500mA (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.2V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.4Ohm @ 500mA, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 950mV @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 2.1 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 43 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 360mW (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package DFN1006B-3
Package / Case 3-XFDFN
P-Channel 20 V 500mA (Ta) 360mW (Ta) Surface Mount DFN1006B-3