FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PSMN017-30EL,127
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: PSMN017-30EL,127
  • Package: TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
  • Stock: 3192
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 32A (Tc) 47W (Tc) Through Hole I2PAK
Parameters
Mfr NXP Semiconductors
Series -
Package Bulk
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 32A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 17mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.15V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10.7 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 552 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 47W (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package I2PAK
Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
N-Channel 30 V 32A (Tc) 47W (Tc) Through Hole I2PAK