FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PSMN027-100PS,127
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: PSMN027-100PS,127
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 85
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 37A (Tc) 103W (Tc) Through Hole TO-220AB
Parameters
Mfr Nexperia USA Inc.
Series -
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 37A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 26.8mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 30 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1624 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 103W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220AB
Package / Case TO-220-3
Base Product Number PSMN027
N-Channel 100 V 37A (Tc) 103W (Tc) Through Hole TO-220AB