FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PSMN027-100XS,127
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: PSMN027-100XS,127
  • Package: TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9357
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 23.4A (Tc) 41.1W (Tc) Through Hole TO-220F
Parameters
Mfr Nexperia USA Inc.
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 23.4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 26.8mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 30 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1624 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 41.1W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220F
Package / Case TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
N-Channel 100 V 23.4A (Tc) 41.1W (Tc) Through Hole TO-220F