FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PSMN045-100HLX
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: PSMN045-100HLX
  • Package: SOT-1205, 8-LFPAK56
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: Mosfet Array 100V 21A (Ta) 53W (Ta) Surface Mount LFPAK56D
Parameters
Mfr Nexperia USA Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 N-Channel (Dual)
FET Feature Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 21A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 42mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 18.5nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2152pF @ 25V
Power - Max 53W (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)