FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PSMN0R9-25YLC,115
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: PSMN0R9-25YLC,115
  • Package: SC-100, SOT-669
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 13
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 25 V 100A (Tc) 272W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Parameters
Mfr Nexperia USA Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 25 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 0.99mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 1.95V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 110 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6775 pF @ 12 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 272W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)