Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PSMN165-200K,518
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: PSMN165-200K,518
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7544
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 200 V 2.9A (Tc) 3.5W (Tc) Surface Mount 8-SO
Parameters
Mfr Nexperia USA Inc.
Series TrenchMOS™
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2.9A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 165mOhm @ 2.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 40 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1330 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3.5W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-SO
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
N-Channel 200 V 2.9A (Tc) 3.5W (Tc) Surface Mount 8-SO