Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PSMN1R0-30YLDX
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: PSMN1R0-30YLDX
  • Package: SC-100, SOT-669
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 11
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 100A (Tc) 238W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Parameters
Mfr Nexperia USA Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.02mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 2mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 121.35 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8598 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 238W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)