FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PSMN1R8-30MLHX
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: PSMN1R8-30MLHX
  • Package: SOT-1210, 8-LFPAK33 (5-Lead)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 20
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 150A (Ta) 106W (Ta) Surface Mount LFPAK33
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 150A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.1mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 58 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3125 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 106W (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)