FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PSMN1R8-80SSFJ
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: PSMN1R8-80SSFJ
  • Package: SOT-1235
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 80 V 270A (Ta) 341W (Ta) Surface Mount LFPAK88 (SOT1235)
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 270A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 7V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.8mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 222 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 15319 pF @ 40 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 341W (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)