FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PSMN1R9-40YSDX
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: PSMN1R9-40YSDX
  • Package: SC-100, SOT-669
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 40 V 200A (Ta) 194W (Ta) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Parameters
Mfr Nexperia USA Inc.
Series TrenchMOS™
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 200A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.9mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.6V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 80 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6198 pF @ 20 V
FET Feature Schottky Diode (Body)
Power Dissipation (Max) 194W (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)