Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PSMN2R0-25MLDX
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: PSMN2R0-25MLDX
  • Package: SOT-1210, 8-LFPAK33 (5-Lead)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 11
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 25 V 70A (Tc) 74W (Tc) Surface Mount LFPAK33
Parameters
Mfr Nexperia USA Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 25 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 70A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.27mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 34.4 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2490 pF @ 12 V
FET Feature Schottky Diode (Body)
Power Dissipation (Max) 74W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)