FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PSMN2R0-55YLHX
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: PSMN2R0-55YLHX
  • Package: SOT-1023, 4-LFPAK
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 19
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 55 V 200A (Ta) 333W (Ta) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 200A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.1mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 184 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 11353 pF @ 27 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 333W (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)