FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PSMN2R5-40YLDX
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: PSMN2R5-40YLDX
  • Package: SC-100, SOT-669
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 40 V 160A (Ta) 147W (Ta) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Parameters
Mfr Nexperia USA Inc.
Series TrenchMOS™
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 160A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.6mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.05V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 78 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5583 pF @ 20 V
FET Feature Schottky Diode (Body)
Power Dissipation (Max) 147W (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)