FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PSMN2R7-30PL,127
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: PSMN2R7-30PL,127
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 959
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 100A (Tc) 170W (Tc) Through Hole TO-220AB
Parameters
Mfr Nexperia USA Inc.
Series -
Package Tube
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.7mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.15V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 66 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3954 pF @ 12 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 170W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220AB
Package / Case TO-220-3
Base Product Number PSMN2R7
N-Channel 30 V 100A (Tc) 170W (Tc) Through Hole TO-220AB