FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PSMN3R3-80ES,127
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: PSMN3R3-80ES,127
  • Package: TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3896
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 80 V 120A (Tc) 338W (Tc) Through Hole I2PAK
Parameters
Mfr Nexperia USA Inc.
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.3mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 139 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 9961 pF @ 40 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 338W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package I2PAK
Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
N-Channel 80 V 120A (Tc) 338W (Tc) Through Hole I2PAK