FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PSMN3R5-30LL,115
  • Manufacturer: NXP USA Inc.
  • Product NO: PSMN3R5-30LL,115
  • Package: 8-VDFN Exposed Pad
  • Stock: 3448
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 40A (Tc) 71W (Tc) Surface Mount 8-DFN3333 (3.3x3.3)
Parameters
Mfr NXP USA Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.6mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.15V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 37 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2061 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 71W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)