FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PSMN7R6-100BSEJ
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: PSMN7R6-100BSEJ
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 75A (Tj) 296W (Tc) Surface Mount D2PAK
Parameters
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7.6mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 128 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7110 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 296W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package D2PAK
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Product Number PSMN7R6
Mfr Nexperia USA Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 75A (Tj)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
N-Channel 100 V 75A (Tj) 296W (Tc) Surface Mount D2PAK