FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PSMN8R0-30YL,115
  • Manufacturer: NXP USA Inc.
  • Product NO: PSMN8R0-30YL,115
  • Package: SC-100, SOT-669
  • Stock: 6464
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 62A (Tc) 56W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Parameters
Mfr NXP USA Inc.
Series TrenchMOS™
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 62A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.3mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.15V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 18.3 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1005 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 56W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)