FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PSMNR82-30YLEX
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: PSMNR82-30YLEX
  • Package: SC-100, SOT-669
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 330A (Ta) 268W (Ta) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Parameters
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 7V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 0.87mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 2mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 149 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 10131 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 268W (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package LFPAK56, Power-SO8
Package / Case SC-100, SOT-669
Base Product Number PSMNR82
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 330A (Ta)