Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PTFA041501E-V4-R250
  • Manufacturer: Wolfspeed, Inc.
  • Product NO: PTFA041501E-V4-R250
  • Package: 2-Flatpack, Fin Leads
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1032
  • Bulk purchase price:
  • Description: RF Mosfet 28 V 900 mA 470MHz 21dB 150W H-36248-2
Parameters
Mfr Wolfspeed, Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
Technology LDMOS
Frequency 470MHz
Gain 21dB
Voltage - Test 28 V
Current Rating (Amps) -
Noise Figure -
Current - Test 900 mA
Power - Output 150W
Voltage - Rated 65 V