FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PXN017-30QLJ
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: PXN017-30QLJ
  • Package: 8-PowerVDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 7.9A (Ta), 20A (Tc) 1.7W (Ta), 10.9W (Tc) Surface Mount MLPAK33
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7.9A (Ta), 20A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 17.4mOhm @ 7.9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 7.7 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 350 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.7W (Ta), 10.9W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)