FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PXP1500-100QSJ
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: PXP1500-100QSJ
  • Package: 8-PowerVDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 100 V 700mA (Ta), 1.4A (Tc) 1.7W (Ta), 16.2W (Tc) Surface Mount MLPAK33
Parameters
Mfr Nexperia USA Inc.
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 700mA (Ta), 1.4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.5Ohm @ 700mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 4.5 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 159 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.7W (Ta), 16.2W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)