Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PXP400-100QSJ
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: PXP400-100QSJ
  • Package: 8-PowerVDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 100 V 1.4A (Ta), 3.5A (Tc) 1.7W (Ta), 10.4W (Tc) Surface Mount MLPAK33
Parameters
Mfr Nexperia USA Inc.
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1.4A (Ta), 3.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 400mOhm @ 1.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 15.2 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 544 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.7W (Ta), 10.4W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)