FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PXP6R1-30QLJ
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: PXP6R1-30QLJ
  • Package: 8-PowerVDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 30 V 13.5A (Ta), 71.1A (Tc) 1.8W (Ta), 50W (Tc) Surface Mount MLPAK33
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13.5A (Ta), 71.1A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.1mOhm @ 13.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 116.7 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3800 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.8W (Ta), 50W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)