FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PXP8R3-20QXJ
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: PXP8R3-20QXJ
  • Package: 8-PowerVDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 20 V 12.4A (Ta), 65.1A (Tc) 1.8W (Ta), 50W (Tc) Surface Mount MLPAK33
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12.4A (Ta), 65.1A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 2.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.3mOhm @ 12.3A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 1.25V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 91.8 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6200 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.8W (Ta), 50W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)