FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PXP9R1-30QLJ
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: PXP9R1-30QLJ
  • Package: 8-PowerVDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 30 V 10.9A (Ta), 57.2A (Tc) 1.8W (Ta), 50W (Tc) Surface Mount MLPAK33
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10.9A (Ta), 57.2A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9.1mOhm @ 10.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 86 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2860 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.8W (Ta), 50W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)