Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
QS74FCT162240ATPA
  • Manufacturer: Quality Semiconductor
  • Product NO: QS74FCT162240ATPA
  • Package: -
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3
  • Bulk purchase price:
  • Description: Buffer, Inverting, Line Driver 4 Element 4 Bit per Element 3-State Output
Parameters
Series -
Package Bulk
Product Status Obsolete
Logic Type Buffer, Inverting, Line Driver
Number of Elements 4
Number of Bits per Element 4
Input Type -
Output Type 3-State
Current - Output High, Low 115mA, 24mA
Voltage - Supply 5V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C