Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
R6004JNJGTL
  • Manufacturer: Rohm Semiconductor
  • Product NO: R6004JNJGTL
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 4A (Tc) 60W (Tc) Surface Mount LPTS
Parameters
Mfr Rohm Semiconductor
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 15V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.43Ohm @ 2A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id 7V @ 450µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10.5 nC @ 15 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 260 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 60W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package LPTS
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Product Number R6004
N-Channel 600 V 4A (Tc) 60W (Tc) Surface Mount LPTS