Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
R6015KNX
  • Manufacturer: Rohm Semiconductor
  • Product NO: R6015KNX
  • Package: TO-220-3 Full Pack
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 15A (Tc) 60W (Tc) Through Hole TO-220FM
Parameters
Mfr Rohm Semiconductor
Series -
Package Bulk
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 290mOhm @ 6.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 27.5 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1050 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 60W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220FM
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Base Product Number R6015
N-Channel 600 V 15A (Tc) 60W (Tc) Through Hole TO-220FM