Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
R6509END3TL1
  • Manufacturer: Rohm Semiconductor
  • Product NO: R6509END3TL1
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 650 V 9A (Tc) 94W (Tc) Surface Mount TO-252
Parameters
Mfr Rohm Semiconductor
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 585mOhm @ 2.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 230µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 24 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 430 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 94W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TO-252
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Product Number R6509
N-Channel 650 V 9A (Tc) 94W (Tc) Surface Mount TO-252