Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
R8001CND3FRATL
  • Manufacturer: Rohm Semiconductor
  • Product NO: R8001CND3FRATL
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 800 V 1A (Tc) 36W (Tc) Surface Mount TO-252
Parameters
Mfr Rohm Semiconductor
Series Automotive, AEC-Q101
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.7Ohm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 7.2 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 60 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 36W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TO-252
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Product Number R8001
N-Channel 800 V 1A (Tc) 36W (Tc) Surface Mount TO-252