FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
RB520S-40
  • Manufacturer: Yangjie Technology
  • Product NO: RB520S-40
  • Package: SC-79, SOD-523
  • Stock: 800
  • Bulk purchase price:
  • Description: Diode 40 V 200mA Surface Mount SOD-523
Parameters
Mfr Yangjie Technology
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
Current - Average Rectified (Io) 200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 550 mV @ 100 mA
Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-79, SOD-523
Supplier Device Package SOD-523
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 125°C
Base Product Number RB520
Diode 40 V 200mA Surface Mount SOD-523