FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
RB551V-40
  • Manufacturer: Yangjie Technology
  • Product NO: RB551V-40
  • Package: SC-76, SOD-323
  • Stock: 300
  • Bulk purchase price:
  • Description: Diode 40 V 500mA Surface Mount SOD-323
Parameters
Mfr Yangjie Technology
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
Current - Average Rectified (Io) 500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 470 mV @ 500 mA
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-76, SOD-323
Supplier Device Package SOD-323
Operating Temperature - Junction 125°C
Diode 40 V 500mA Surface Mount SOD-323