Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
RCX080N25
  • Manufacturer: Rohm Semiconductor
  • Product NO: RCX080N25
  • Package: TO-220-3 Full Pack
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 442
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 250 V 8A (Tc) 2.23W (Ta), 35W (Tc) Through Hole TO-220FM
Parameters
Mfr Rohm Semiconductor
Series -
Package Bulk
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 250 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 600mOhm @ 4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 15 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 840 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2.23W (Ta), 35W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220FM
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Base Product Number RCX080
N-Channel 250 V 8A (Tc) 2.23W (Ta), 35W (Tc) Through Hole TO-220FM