Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
RD3P100SNTL1
  • Manufacturer: Rohm Semiconductor
  • Product NO: RD3P100SNTL1
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 17
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 10A (Ta) 20W (Tc) Surface Mount TO-252
Parameters
Mfr Rohm Semiconductor
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 133mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 18 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 700 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 20W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TO-252
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Product Number RD3P100
N-Channel 100 V 10A (Ta) 20W (Tc) Surface Mount TO-252