Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
RDN100N20FU6
  • Manufacturer: Rohm Semiconductor
  • Product NO: RDN100N20FU6
  • Package: TO-220-3 Full Pack
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7552
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 200 V 10A (Ta) 35W (Tc) Through Hole TO-220FN
Parameters
Mfr Rohm Semiconductor
Series -
Package Bulk
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 360mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 30 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 543 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 35W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220FN
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Base Product Number RDN100
N-Channel 200 V 10A (Ta) 35W (Tc) Through Hole TO-220FN