Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
RDR005N25TL
  • Manufacturer: Rohm Semiconductor
  • Product NO: RDR005N25TL
  • Package: SC-96
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 250 V 500mA (Ta) 540mW (Ta) Surface Mount TSMT3
Parameters
Mfr Rohm Semiconductor
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 250 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 500mA (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.8Ohm @ 250mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 3.5 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 70 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 540mW (Ta)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TSMT3
Package / Case SC-96
Base Product Number RDR005
N-Channel 250 V 500mA (Ta) 540mW (Ta) Surface Mount TSMT3