Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
REG101NA-A/3K
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: REG101NA-A/3K
  • Package: SC-74A, SOT-753
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4862
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 100mA SOT-23-5
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Adjustable
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 10V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) 0.13V @ 100mA
Current - Output 100mA
Current - Quiescent (Iq) 500 µA
Current - Supply (Max) 650 µA
PSRR 65dB (120Hz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package SOT-23-5
Base Product Number REG101
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 100mA SOT-23-5