FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
REG102GA-2.5/2K5
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: REG102GA-2.5/2K5
  • Package: SOT-223-6
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9966
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA SOT-223-6
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 10V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.27V @ 250mA
Current - Output 250mA
Current - Quiescent (Iq) 500 µA
Current - Supply (Max) 800 µA
PSRR 65dB (120Hz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-223-6
Supplier Device Package SOT-223-6
Base Product Number REG102
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,500
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA SOT-223-6