FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
REG102NA-3.3/3K
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: REG102NA-3.3/3K
  • Package: SC-74A, SOT-753
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 17
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA SOT-23-5
Parameters
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 10V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.27V @ 250mA
Current - Output 250mA
Current - Quiescent (Iq) 500 µA
Current - Supply (Max) 800 µA
PSRR 65dB (120Hz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package SOT-23-5
Base Product Number REG102
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA SOT-23-5