FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
REG103GA-2.5G4
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: REG103GA-2.5G4
  • Package: SOT-223-6
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6958
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA SOT-223-6
Series -
Package Tube
Product Status Discontinued at /
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 15V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.28V @ 500mA
Current - Output 500mA
Current - Quiescent (Iq) 0.7 mA
Current - Supply (Max) 1.3 mA
PSRR 65dB (120Hz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-223-6
Supplier Device Package SOT-223-6
Base Product Number REG103
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 2 (1 Year)
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 78
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA SOT-223-6