Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
REG113EA-2.85/250
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: REG113EA-2.85/250
  • Package: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6361
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 400mA 8-VSSOP
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 10V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.41V @ 400mA
Current - Output 400mA
Current - Quiescent (Iq) 500 µA
Current - Supply (Max) 1 mA
PSRR 65dB (120Hz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package 8-VSSOP
Base Product Number REG113
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 2 (1 Year)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 250
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 400mA 8-VSSOP