Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
REG710NA-3.3/250G4
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: REG710NA-3.3/250G4
  • Package: SOT-23-6
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9177
  • Bulk purchase price:
  • Description: Charge Pump Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 30mA SOT-23-6
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Discontinued at /
Function Step-Up/Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Charge Pump
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 1.8V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 30mA
Frequency - Switching 1MHz
Synchronous Rectifier No
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-23-6
Supplier Device Package SOT-23-6
Base Product Number REG710
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 250
Charge Pump Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 30mA SOT-23-6