Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
RF6E045AJTCR
  • Manufacturer: Rohm Semiconductor
  • Product NO: RF6E045AJTCR
  • Package: 6-SMD, Flat Leads
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 4.5A (Ta) 1W (Tc) Surface Mount TUMT6
Parameters
Mfr Rohm Semiconductor
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 23.7mOhm @ 4.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 1.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 8.1 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 900 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TUMT6
Package / Case 6-SMD, Flat Leads
Base Product Number RF6E045
N-Channel 30 V 4.5A (Ta) 1W (Tc) Surface Mount TUMT6