Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
RFP50N05L
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: RFP50N05L
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6247
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 50 V 50A (Tc) 110W (Tc) Through Hole TO-220-3
Parameters
Mfr onsemi
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 50 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4V, 5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 22mOhm @ 50A, 5V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 140 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±10V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 110W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220-3
Package / Case TO-220-3
Base Product Number RFP50
N-Channel 50 V 50A (Tc) 110W (Tc) Through Hole TO-220-3