Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
RH6L040BGTB1
  • Manufacturer: Rohm Semiconductor
  • Product NO: RH6L040BGTB1
  • Package: 8-PowerVDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 24
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 60 V 40A (Ta) 2W (Ta), 59W (Tc) Surface Mount 8-HSMT (3.2x3)
Parameters
Mfr Rohm Semiconductor
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7.1mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 18.8 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1320 pF @ 30 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2W (Ta), 59W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-HSMT (3.2x3)
Package / Case 8-PowerVDFN
Base Product Number RH6L040
N-Channel 60 V 40A (Ta) 2W (Ta), 59W (Tc) Surface Mount 8-HSMT (3.2x3)