Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
RJK4002DPD-00#J2
  • Manufacturer: Renesas Electronics America Inc
  • Product NO: RJK4002DPD-00#J2
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 400 V 3A (Ta) 30W (Tc) Surface Mount MP-3A
Parameters
Mfr Renesas Electronics America Inc
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 400 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.9Ohm @ 1.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id -
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 6 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 165 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 30W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package MP-3A
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Product Number RJK4002
N-Channel 400 V 3A (Ta) 30W (Tc) Surface Mount MP-3A